Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fabio Cannavaro

24. 1. 2007
Fabio Cannavaro

 

Fabio Cannavaro se narodil 13.září 1973 v italském městě Naples. Je to profesionální fotbalista, který nyní působí ve španělském klubu Real Madrid a reprezentuje svou rodnou Itálii. V současnosti je považován za jednoho z nejlepších obránců na světě. Po neúspěšném MS 2002 v Korey a Japonsku se stal kapitánem národního týmu, se kterým v Německu o čtyři roky později slavil titul mistrů světa.

Jako obránce má Cannavaro výbornou koncentrovanost, připravenost a perfektní čtení hry, které využívá při úspěšném zastavení protihráče. Fabia Cannavara ovšem nezdobí jen tyto schopnosti, na obránce neměl již delší dobu žádné zdravotní problémy a jeho fyzická kondice je vždy perfektní. Ačkoli svou výškou nepřevyšuje své protihráče v útoku, má výborný výskok, který mu dovolí soupeřit ve vzduchu i s těmi největšími hráči. Díky těmto schopnostem je celosvětově uznávaný obránce a je považován za jednoho z nejlepších nejen v Itálii, ale i na světě.

Cannavaro hrál za S.S.C. Neapol (1992-95), Parma F.C. (1995-02), Inter Milán (2002-04) a svou kariéru v Serii A zakončil v Juventusu Turín (2004-06). Jeho bohatá kariéra začala v místním S.S.C. Neapol, za který hráli někteří významní fotbalisté historie. Když Diego Maradona či Ciro Ferrara oslavovali s Neapolí titul, tak mladý Cannavaro byl podavačem míčů a byl potěšený, že může sdílet radost s takovými skvělými fotbalisty. Cannavarův debut v Serii A přišel 7.března 1993. Osud rozhodl, že svoji premiéru zažije na stadionu Delle Alpi proti svému budoucímu klubu Juventusu Turín. V klubu S.S.C. Neapol strávil Fabio tři roky a stěhoval se do dalšího italského klubu Parma F.C.

V Parmě byl zpočátku velice oblíbený u fanoušků a adaptoval se jako extrémně nadaný obránce. Společně s Gianluigi Buffonem, Lilianem Thuramem, tvořil Cannavaro nejlepší obranu v celé Serii A. Když bylo tohle trio pospolu, obrana byla skvělá. Pod trenérem Carlem Ancelottim dosahoval klub vždy těch nejlepších výsledků a v roce 1997 skončil v lize dokonce druhý, bod za vítězným Juventusem Turín. V letech 1998-99 pomohl Cannavaro k zisku Poháru UEFA a také Italského poháru. V létě roku 2002 přestoupil do Interu Milán za 22,2 miliónů euro.

Po dvou letech strávených u Nerazzurri se upsal Juventusu Turín. Tady se znovu setkal se svými partnery z Parmy Gianluigi Buffonem a Lilianem Thuramem. Celá obrana včetně Cannavara hrála opět skvěle a znovu patřila k těm nejlepším. V Juventusu zažil Cannavaro jedny z nejlepších let. Dokázal získat dvě scudetta (2005 a 2006) a dosáhl mnohých úspěchů. Po MS 2006 v Německu však přišel šok! Italský soud poslal Juventus do Serie B a navíc mu byly odebrány mistrovské tituly z předešlých let.

Protože si nejméně dva roky nebude moct Juventus zahrál evropské poháry a navíc byl přeřazen do druhé ligy, rozhodl se Cannavaro odejít. Společně se svým trenérem Fabiem Capellem a spoluhráčem Emersonem odešel Cannavaro do španělského Realu Madrid. Ačkoli žádný z klubů neuvedl výši poplatku ohledně přestupu, spekuluje se, že byla transakce provedena zhruba za 20 miliónů euro. 25.července se stal Cannavaro oficiálním hráčem Realu Madrid, kde podepsal tříletý kontrakt a na dresu nosí číslo 5, které předtím nosil Manuel Sanchís nebo Zinedine Zidane. 18.srpna 2006 zaznamenal svůj první gól v novém klubu, který vstřelil v přátelském zápase proti Realu Betis Sevilla.

Mladý Cannavaro poprvé zažil nějaký významný reprezentační úspěch na ME "21". Pod trenérem Cesarem Maldinim získala Itálie v letech 1992-1996 titul mistrů Evropy do jednadvaceti let. Byla to nepřetržitá série úspěchů Itálie. V roce 1996 se navíc Cannavaro zúčastnil letních olympijských her v Atlantě. Svůj debut v reprezentačním áčku zažil 7.ledna 1997 proti Severnímu Irsku a od té doby stihl nasbírat více než 100 reprezentačních startů. Více startů za italský národní tým nasbíral jen Paolo Maldini (126 startů) a Dino Zoff (112 startů).

V národním týmu vytvořil Cannavaro společně s Alessandrem Nestou obranou dvojici, která patřila na mezinárodní úrovni za jednu z nejspolehlivějších. Na MS si zahrál poprvé v roce 1998 ve Francii. Itálie tam přijela s jedním z nejsilnějších týmů, ale ve čtvrtfinále vypadla na pokutové kopy s pozdějším vítězem Francií. Na EURO 2000 patřila Itálie znovu k těm nejlepším, ale na samotný vrchol opět nedosáhla. Ve finále její sny překazila znovu Francie. Cannavaro na tomto mistrovství prokázal opět svou extratřídu a dovedl svoji reprezentaci až do finále, kde dokonce do 90.minuty vedla Itálie gólem Del Piera 1:0, ale nakonec po prodloužení podlehla 2:1.

Defenzivně založená Itálie neuspěla ani na MS 2002 v Korey a Japonsku a ani na EURO 2004 v Portugalsku. Na MS 2002 s velkou dávkou štěstí postoupila do osmifinále, kde ale vypadla s domácí Koreou 2:1 po prodloužení. Po MS zdědil Cannavaro kapitánskou pásku po loučícím se Maldinim. Mnozí s tímto tahem nesouhlasili, ale Cannavaro brzy všechny přesvědčil, že si kapitánskou pásku zaslouží. Všechno si Cannavaro vynahradil na MS 2006 v Německu, kde dovedl Itálii k vysněnému titulu mistrů světa. Cannavaro reprezentoval svou zemi na třech mistrovství světa (1998, 2002 a 2006) a na dvou ME (2000 a 2004).

Na MS 2006 v Německu vedl Cannavaro Itálii jako kapitán. Bývalí trenér Juventusu Marcello Lippi vytvořil tým, který měl týmového ducha a byl poskládaný z těch nejlepších hráčů. A celý tým měl skvělého vůdce, který dokázal i v těch nejhorších chvílích tým stmelit a vybudit k lepším výkonům. Tím vůdcem byl právě Fabio Cannavaro. Soutěžil se Zinedinem Zidanem o nejlepšího hráče mistrovství. Cannavaro hrál čistým stylem a své protihráče zřídkakdy zastavil faulem. Jeho výkon v semifinále proti Německu byl označen jako famózní. Německé útočníky téměř k ničemu nepustil. Za celý turnaj nedostal žádnou žlutou či dokonce červenou kartu. Na konci turnaje byl zvolen anketou FIFA do nejlepší jedenáctky turnaje, do které proniklo mimojiné i dalších šest Italů (Gianluigi Buffon, Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo, Luca Toni, Francesco Totti a Gianluca Zambrotta).

V Itálii je Cannavaro považován za jednoho ze sexy symbolů. S manželkou Danielou má dva syny, Christiana a Andrea a dceru Martinu. Jeho idoly jsou Ciro Ferrara a Diego Maradona z rodné Neapole. Cannavaro se oblíbený u italských fanoušků hlavně díky svému charakteru, rozhodnutí a pokoře. Fotografové ho fotografují hlavně kvůli jeho úsměvu. Společně s Cirem Ferrarou pomohl založit charitativní sbírku (FCF, Fondazione Cannavaro Ferrara), která pomáhá dětem léčit se z rakoviny. Jeho mladší bratr Paolo Cannavaro je také obráncem a nyní hraje za Neapol.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář